BRAČ – VIDOVA GORA IN OBIRANJE MANDARIN
14.10.-18.10.2015
PD ZZV CELJE
Zgodaj zjutraj smo odpotovali iz Celja. V Split smo prispeli pet minut pred enajsto - ravno pravi čas, da smo še ujeli trajekt za Supetar. Vreme oblačno in kislo, morje rahlo razburkano, pihal je jugo, vendar nas ni nič motilo - pred nami je bilo nekaj brezskrbnih dni uživanja v Dalmaciji.
Spremljali so nas galebi ...
S trajektom plujemo proti Braču. Kratka vožnja po morju je ravno pravšnja za spoznavanje in prijeten klepet ...
Plujemo proti mestu Supetar, ki leži na severni obali otoka Brača, kjer so dolge in lepe peščene plaže, obkrožene z borovimi gozdovi . Z dolžino 40 km, širino 13 km je Brač tretji največji otok med vsemi otoki in otočki na hrvaški obali.
Otok je naseljen že nekaj stoletij, na njem pa so našli tudi ostanke pračloveka v jami "Kopačina". Brač leži v najbolj sončnem jadranskem pasu s prek 2700 sončnimi urami - nas pa je pričakal s turobnimi oblaki na nebu ...
Obala otoka je zelo razčlenjena in dolga 175 km. Številni zalivi in plaže se nizajo ena za drugo. Na samem otoku je 22 naselij, poleg teh pa obstaja še 12 vasic in 5 zapuščenih naselij. Vsa mesta in zaselki imajo svoje posebnosti in kulturno zgodovino.
Glavne dejavnosti preživljanja prebivalcev na otoku so: kamnoseštvo (pridobivanje belega in čvrstega apnenca), turizem, predelava rib,poljedelstvo, vinogradništvo, oljarstvo, sadjarstvo in živinoreja.
Supetar je pristaniško mesto s 2600 prebivalci.
Odpeljali smo se na ogled kamnoloma Jadrankamen - Brač je otok belega kamna!
Vse na otoku je zgrajeno iz belega marmorja. Tu človek in kamen živita in ustvarjata skupaj že od najstarejših časov!
Bračani kamen "beru", s spoštovanjem in zahvalnostjo kot najdragocenejši sad Zemlje.
S bračkim kamnom so zgrajene najveličastnejše stavbe po svetu: Dioklecijanova palača v Splitu, Bela hiša v Washingtonu, Parlament in Novi dvor na Dunaju, Parlament v Budimpešti ...
Pučišče, kjer se nahaja edina klesarska šola na Hrvaškem.
Prodajni spominki so vsi iz kamna ...
Stavbe in vse se blešči od belega kamna ...
Otok Brač je bil naseljen že v predzgodovinski dobi. V obdobju od IX. stoletja pa do leta 1420 v Bolu izmenično vladajo Benetke, Hrvaška država pod ingerenco Petra Krešimirja IV., hrvaško-ogrska država, Bizantinsko cesarstvo, Dubrovniška Republika in tudi vladavina omiških gusarjev. Leta 1420 so Benetke vzpostavile in držale oblast vse do svojega propada leta 1797.
Obdobje Napoleonovih vojn ob koncu 18. in na začetku 19. stoletja zaznamujejo turbulentne izmenjave na oblasti med Habsburško monarhijo (Avstrija), Francijo, Anglijo in Rusijo.
Od leta 1814 pa vse do konca I. svetovne vojne je Brač pod oblastjo Avstro-Ogrske
. Med leti 1918 do 1990 je Hrvaška v sistemu Kraljevine in Federativne Republike Jugoslavije, vse do ustanovitve samostojne in neodvisne Hrvaške leta 1991.
Ogledamo si še klesarsko delavnico v njihovi šoli.
Nekaj fantov preizkuša svoje umetniške sposobnosti in se uči klesarskih veščin ... Imajo pa v šoli tudi dve dekleti.
Dobrodošlica v hotelu!
Večerja ob zvokih KLAPE
Ogled mesta Sutivan, ob rahlem dežju kar z dežniki ....
Prebivalstvo Sutivana je bilo tako v zgodovini kot je tudi še danes povezano s poljedelstvom, ribištvom in pomorstvom. Poljedelstvo je še vedno pomembna dejavnost, saj je Sutivan obdan z obsežnimi vinogradi, nasadi oljk in mandarin.
Razigrano morje in igrivi valovi škropijo naokrog ...
Sutivan se je razvil v moderno turistično središče, kjer se ukvarjajo z družinskim, športnim in rekreativnim turizmom.
Ribiči so imeli dober ulov!
Vozimo se po ozkih cestah mimo Ložišča v Milno, kjer naš šofer Ivan izvaja "akrobacije" po ozkih ulicah, ob obali, ob srečanjih z drugimi vozili in nas varno pripelje do predvidenega cilja.
Milna je manjše naselje in občina, z 860 prebivalci.
Naselje Milna se je pričelo razvijati v začetku 17. stoletja.
Morska lastoviva
Ribič prodaja svoj jutranji ulov ...
Zaliv Milna z prostranim zunanjim in plitkim notranjim delom je najboljše in najvarnejše pristanišče na otoku.
Pri avtobusu pa nas čaka presenečenje ... Naš organizator nas je pogostil z malico, kavo in čajem!
Podpredsednika društva pa na tekočih zadevah!
Marjeta pa si je muco kar posvojila - kužki so prepovedani!
Prava atrakcija so na otoku gomile kamenja, katere so stoletja zbirali pastirji in kmetje, da bi očistili kraška tla in ga tako spremenili v obdelovalne površine.
S kultiviranjem tal otoka Brača je povezana tudi pomembna odredba iz obdobja beneške vladavine, ko se noben mladenič na Braču ni smel oženiti, če ni zasadil sto oljk.
Prebivalci Škripa so dali svoja življenja za svobodo otoka med vojno, kar pričajo številna imena na spomeniku.
Dvorec Cerinić iz 16. stoletja.
Cerkev sv. Jelene zgrajena v drugi polovici 18. stoletja.
Muzejska zbirka otoka Brača
Kustosinja nam razlaga zgodovino otoka, zgodbe in pravljične legende, da ji z zanimanjem prisluhnemo.
Relief Herkulesa
V Postiru si ogledamo oljarno.
Pridelovanje oljčnega olja
Po kratkem sprehodu smo prispeli k Rimskemu kamnolomu.
Tu so našli izklesan relief Herkula v kamen, ki pa ga je kar težko najti ... Herkul je bil najbolj slaven grški junak. Bil je sin Zevsa in
Alkmene. Bil je sijajen rokoborec, vendar mu je Hera neprestano mešala štrene. Ko je v napadu blaznosti pobil ženo ter sinove, mu vest ni dala miru in tako je naposled prišlo do slovitih 12 nalog. Naj jih omenim le nekaj – Nemejski lev, uboj Hidre, smrt Hirona, zlata jabolka… Prav
vse je uspešno opravil. Njegovo življenje se je končalo tragično, ko ga je po nesreči ubila njegova druga žena Dejanejra. Legenda pravi, da se je kasneje pridružil bogovom na Olimpu.
Relief je slabo viden, vendar je tu in zaradi njega domnevajo, da je ta kamnolom še iz rimskih časov.
Rimljani so bili znani kot arhitekti in gradbeniki.
Skupinska fotografija s Herkulom zgoraj na desni strani ...
Zvečer po večerji pa nas je zabaval DUO PIZZICATO!
Relaxov animator je poskrbel za zabavo!
Vsi korajžni so bili nagrajeni!
DUO PIZZICATO
Tretje jutro smo se prebudili s soncem! Peljali smo se proti Bolu, ki leži na južnem delu otoka.
Pred nami Bol - zadaj otok Hvar.
Bol je najpomembnejše in najbolj obiskano turistično mesto na otoku, znano predvsem po čudoviti plaži Zlatni rat, ki je ena najlepših na vzhodni Jadranski obali.
Tudi mi smo obiskali Zlatni rat in se sprehodili po svetovno znani plaži.
Bol je bil naseljen že v rimski dobi, kar dokazujejo arheološke najdbe - denar, stari keramični predmeti, ostanki rimskega rezervoarja za vodo, starokrščanski sarkofagi.
Bol ima cca 1500 prebivalcev.
Plaža Zlatni rat je peščeni rt. Po svoji obilki in izgledu je edinstveni fenomen - peščeni jezik se premika, včasih na eno, včasih na drugo stran, odvisno od tega kako piha veter in kako udarjajo valovi.
Iz Bola smo se odpravili na najvišjo goro hrvaških otokov - na Vidovo goro.
Otok Brač s starodavnim ilirskim imenom Brenton (kar pomeni jelen), grški Élaphos, je znan je po svoji kulturni dediščini, kot je najdišče kamnin, kamnitih naselij in zgradb, ki zajemajo starorimske in srednjeveške stavbe, ter po svojih naravnih lepotah, kamor sodijo številni travniki, številne rastlinske vrste ter nadvse impresivna obala.
Kuža pazi ...
Lepa pot, ki se počasi vzpenja, nas pelje vse višje in višje ...
Razgled z Vidove gore seže preko Hvara in Visa vse do daljnega Lastova ...
Pod nami Bol z Zlatnim ratom.
Vidova gora - 780 m
Planinski dom na vrhu.
Imeli smo slavljenca - Nedeljku v čast smo na vrhu odprli šampanjec!
Franjo s prijateljicama, ki sta bile 2-x na Vidovi gori (v enem dnevu)!
Na vrhu pri križu ...
Ostanki razvalin kapelice sv. Vida. Sveti Vid Je zaščitnik lekarnarjev, gostilničarjev, pivovarjev, vinogradnikov, bakrorezcev, plesalcev in igralcev, mladine, domačih živali - le zakaj se je znašel na tej gori?
Smetarji z Vidove gore
Z avtobusom smo se pripeljali v Sumartin, od koder pa s trajektom v Makarsko. Bilo je hitro in prehitro konec našega potepanja po Braču.
Čas je bilo le za namakanje nog ...
V soncu zapuščamo otok Brač.
Makarska in Biokovo nad njim. Odpeljali smo v Brelo, kjer smo prenočili.
Jutro v mavrici ...
Peljali smo se skozi tunel pod Biokovim in po novi avtocesti smo hitro prispeli v delto Neretve. Med potjo smo opazovali poplavljeno pokrajino ...
Šofer Ivan, ki nas je varno vozil po vseh poteh in cestah ...
Stane pa nam je po poti razlagal o vseh zanimivostih, zgodovini, geografskih značilnosti in še marsikaj. Predstavil nam je otok Brač, govoril nam je o Neretvi, njeni delti in značilnosti te pokrajine in še in še ...
Poplavljena polja
Delta Neretve je dolina na jugu hrvatske obale Jadranskega morja.
V začetku je bilo kar 12 rokavov Neretve, nato so z obsežnimi melioracijami zmanjšali število rokavov na štiri in s tem dosedaj močvirnat svet, pridobili bogato poljsko pridelovalno zemljo, ki jo imenujejo "Hrvatska Kalifornija".
Neretva je 225 km dolga reka, ki teče po ozemlju Bosne in Hercegovine (203 km), zadnjih 22 km pa teče po ozemlju republike Hrvaške. Neretva izvira v goratih predelih Hercegovine, pod planino Jabuke in Zelengora, zaradi česar ima vse značilnosti planinske reke. Izvir je na nadmorski višini 1095 m.
Nasadi mandarin
Porečje Neretve meri 5.581 km². Je ena izmed najhladnejših rek na svetu, saj v poletnih mesecih le stežka preseže 7-8 stopinj Celzija. Znana je po svoji smaragdno zeleni barvi in po sorazmerni plitkosti v zgornjem delu toka. V Neretvi živijo tudi nekatere redke in tudi endemične vrste življenja, življenje v reki pa je zaradi človekovega poseganja vse ogroženo. Zaradi značilnosti, ki jih ima ta reka, so na njej zgrajene številne hidroelektrarne. (Jablanica, Grabovica, Salakovac, Mostar).
Zbralo se nas je kar precejšnjo število "turističnih obiralcev" mandarin. Za dobrodošlico smo dobili kozarček travarice za ogrevanje in fige ...
Tu smo se združili z drugimi Relaxovimi avtobusi ...
Mandarin je bilo dovolj za vse - pa še precej jih je ostalo. Pa niti ni to edino polje - le kdaj jih bodo vse pobrali!
"Likof" je treba proslaviti!
Skladiščna hala je polna mandarin!
Na naš avtobus pride s harmoniko polovica DUA PIZZICCATO!
Veseli je bilo tui pri jezeru, kjer nas čakajo »trupice« ...
S čolni - "trupicami" so nas prepeljali do gostišča, kjer nas je čakalo kosilo.
Napolnjeni čolni odplujejo skozi močvaro, zaraslo s sašom in močvirsko travo ...
Plujemo mimo redkih močvirskih cvetov ...
Jezero Kali
Tu so specialiteta žabe in jegulje !
Prispeli smo v pristan pri gostišču.
Kar veselo je bilo – pričakali so nas z muziko!
Poskušamo se postaviti pred objektiv ...
Pa ne gremo vsi v enem kosu ...
- preveč nas je za eno sliko!
Pripravljeni pogrinjki!
Prvi pladenj ...
Naslednja jed – brodet
To je pa še nekaj tekočega ...
Kruh
Po ribjem kosilu, plesu in dobri muziki .... se moramo odpraviti nazaj!
Bazen pri hotelu ...
Naš hotel za dva dni ...
Mama muca z mladimi muckami - gostja hotela? - ali kar stalna prebivalka ...
Plaža v Breli
Skala v Breli pred plažo, ki je zaščitena in svetovno znana.
Mesto Brela, biser Makarske riviere, je med turisti priljubljeno predvsem zaradi čudovitega 6 kilometrskega pasu naravnih peščeno prodnatih plaž, ki so že imele čast nastopiti na seznamu najlepših plaž na svetu. Najbolj popularni med njimi sta plaži Berulija in Punta Rata, ki je znana po naravnem fenomenu – skali, obdani s kristalnim morjem, o kateri obstaja tudi veliko mitov.
Kamen Brela bi naj nastal z odlomom skal z Biokova.
Plaže so razdeljene v več zalivčkov, med katerimi se skrivajo romantični kotički.
Ograjaza zaljubljence!
Na poti proti domu, smo se ustavili še v Zadru ...
Na Zadarskih ulicah ...
Preko na Ugljanu in Sv. Mihovil s stolpom.
Ogledamo si še znamenite Zadarske orgle. Tu se združuje ljudska ideja in umetnost z energijo morja, valov, plime in oseke … to je mesto za meditacijo, relaksacijo, razmišljanje ali razgovor ob spremljanju koncerta mističnih tonov »orkestra Narave«!
»Pozdrav soncu«
Iz mnogih trislojnih steklenih plošč sestavljen krog v premeru 22 m ob sončnem zahodu vsrkava sončno energijo in istočasno z nezemeljsko glasbo morskih orgel vključuje nepozaben in edinstven sončni zahod.
Vračamo se proti domu - veselo razpoloženi, zadovoljni ... Plan je v celoti uspel! Nabrali smo si dovolj mandarin, tudi nakupili smo jih po ugodni ceni; z vetrom, toplim morjem, mediteransko klimo smo se naužili morskega zraka, nabrali energije in tudi razgibali - če ne drugje, pa pri plesu. Hvala organizatorjem, predvsem Franju in vsem ostalim, ki so kakorkoli pripomogli k izvedbi in priijetnemu vzdušju ob našem druženju!